Szukaj na tym blogu

środa, 5 października 2011

Imiesłowy

1. Czym są imiesłowy?

Najkrócej rzecz ujmując, są to nieosobowe formy czasownika. Złośliwi twierdzą, że Imiesłowy to mafia eliminująca bezlitośnie biedną brać uczniowską... Rzecznik prasowy obu rodzin: Przymiotnikowych i Przysłówkowych - zdecydowanie temu zaprzecza.


2. A oto obie mafijne rodziny:

a) Imiesłowy herbu Przymiotnikowe



Głową rodziny jest mama, Pani Czasownikowa. Swego czasu, mimo sprzeciwu rodziny, która nie chciała dopuścić do takiego mezaliansu, wyszła za mąż za Pana Przymiotnika. Na świat przyszły bliźnięta: Imiesłów Czynny i Imiesłów Bierny. Rodzice przekazali im, co mieli najlepszego: mama - zamiłowanie do czynności, ojciec - otwartość na zmiany. Synowie czują się dobrze w każdym przypadku, każdym rodzaju i każdej liczbie.

Bracia różnili się charakterem: Czynny był dzieckiem ruchliwym - skaczącym, biegającym, pływającym, uwielbiającym rywalizację, wystawiającym na ciężką próbę cierpliwość rodziców. Wszędzie było go pełno. Bierny okazywał większy szacunek dla energii:  umyty, uczesany, zapięty po samą szyję oddawał się temu, co lubił najbardziej - leniuchowaniu.


b) Imiesłowy herbu Przysłówkowe


Głową rodziny jest mama, Pani Czasownikowa, siostra bliźniaczka pani Czasownikowej Przymiotnikowej, blablabla... mimo sprzeciwu ... blablabla ... mezaliansu ... wyszła za Pana... I tu coś nowego! Jej wybrankiem został Pan Przysłówek. Na świecie pojawili się bliźniacy: Imiesłów Współczesny i Imiesłów Uprzedni.

Współczesny znany był ze swej podzielnej uwagi: jednoczesne wykonywanie dwóch czynności nie stanowiło dla niego najmniejszego problemu. Mógł odrabiać lekcje, słuchając jednocześnie muzyki, robić kanapkę, rozmawiając przez telefon z najlepszym kumplem, brać prysznic, śpiewając arie z "Barona cygańskiego", itp. Uprzedni z przerażeniem przyglądał się poczynaniom brata. W jego świecie najpierw należało zamknąć jedną sprawę, a dopiero później rozpocząć drugą. Uprzedni zasiadał więc przed telewizorem, odrobiwszy uprzednio lekcje. Wychodził do szkoły , najadłszy się wcześniej a zapas.





A teraz wersja dla tych, którzy z bajek  już wyrośli:

Imiesłów przymiotnikowy
- odmienia się przez przypadki, liczby i rodzaje,
- bardzo łatwo pomylić go z przymiotnikiem - odpowiada na pytanie jaki? ,
- imiesłowy przymiotnikowe czynne tworzymy wyłącznie od czasowników niedokonanych,
- imiesłowy przymiotnikowe bierne tworzymy od czasowników przechodnich (dokonanych i niedokonanych).

Imiesłów przysłówkowy
- jest nieodmienny,
- współczesny mówi o czynności, która odbywa się jednocześnie z inną  wykonywaną przez ten sam podmiot,
- uprzedni - nazywają czynność wcześniejszą od czynności wyrażanej przez orzeczenie,
- współczesne tworzymy od czasowników niedokonanych, uprzednie - od dokonanych.



cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz